Add a cover

General information  

Release info  

 • Unknown date
  Rating : E
  Quantity : ---
 • Unknown date
  Rating : E
  Quantity : ---
 • Unknown date
  Rating : E
  Quantity : ---

Tags  

Alias  

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Neopets

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :    

  Summary  

Neopets - gra internetowa, której istota polega na opiece zwierzakiem . Powstała 15 listopada 1999 r. Została stworzona przez Adama Powella i Donnę Williams. Od 2005 roku jest własnością grupy Viacom, która odkupiła witrynę za 160 milionów dolarów.

Gracz wybiera od 1 do 4 spośród 54 gatunków stworzeń , którymi się zajmuje: karmi, bawi się z nimi, uczy je (poprzez czytanie książek) i walczą w Battledome, na "arenie walk". Zarabiają pieniądze - Neopoints za pomocą gier oraz licznych konkursów. Można również otworzyć własny sklep, założyć galerię przedmiotów, zbudować dom, spróbować swoich sił na aukcjach, poczatować i podyskutować na Neoboard oraz zarobić kilka NP by kupić przeróżne przedmioty dla swojego pupila, w tym również jego własnego zwierzaczka .

  Detailed    

  Characters    

  Places of action    

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Neopets", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.