Add a cover

General information  

  • Genres : Soap opera
  • Languages : English
  • Air date : 09/04/1997
  • Termination date : 30/07/1997
  • Usual episode duration : 1h00'
  • Released seasons : 1
  • Released episodes : 13

Links  

Release info  

Tags  

Alias  

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Pacific Palisades (1997)

W słońcu Kalifornii

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :   Production countries :  

  Summary  

Akcja serialu rozgrywa się w Pacific Palisades – eleganckim przedmieściu, na zachodzie Los Angeles. Mieszkający tu ludzie przyjaźnią się ze sobą, kochają lub nienawidzą ale prawdziwym sensem ich życia jest zrobienie kariery. Są atrakcyjni, bardzo zdolni i szaleńczo ambitni – za wszelką cenę pragną osiągnąć sukces.

Dla wielu z nich szczytem pragnień jest praca w firmie architektonicznej "Russo", której właścicielem jest Robert Russo – mężczyzna całkowicie oddany pracy. Jego żona, Kate marzy o dziecku i nie domyśla się nawet, że jej ukochany, doskonały małżonek, ma namiętny romans ze swoją pracownicą, atrakcyjną i bardzo zdolną młodą projektantką, Jessiką Mitchell.

Lecz tak naprawdę, dla Roberta przede wszystkim liczy się jego firma i właśnie dlatego sprowadził z Michigan do Kalifornii swojego przyjaciela z dawnych lat, architekta Nicka Hadleya, który jest jednym z najlepszych profesjonalistów w branży. Nick wraz z żoną Joanną również zamieszkali w Pacific Palisades. Razem z nimi mieszka Rachel – nastoletnia siostra Joanny – osoba szalenie niezależna i zbuntowana. Ciężko przeżyła przeprowadzkę i początek nauki w nowej szkole.

  Detailed    

  Seasons 

  Places of action    

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Brentwood (feuilleton télévisé)", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.