Add a cover

General information  

  • Date of birth : 1514
  • Date of death : 10/12/10

Links  

Alias  

  • Culpeper Thomas

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Thomas Culpeper (1514)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Thomas Culpeper (ur. około 1514 r., zm. 10 grudnia 1541 r.). Jego rodzicami byli Alexander Culpeper z Bedgebury w hrabstwie Kent i Konstancja Harper. Był zaufanym dworzaninem króla Henryka VIII Tudora i miał do niego bezpośredni dostęp (pomagał mu w ubieraniu,spał obok sypialni króla,służył na posiedzeniach Tajnej Rady). Za oddaną służbę w latach 1537 - 1541 otrzymał od króla dwór Penshurst Palace oraz ziemie w Kent, Essex, Gloucestershire i Wiltshire. Od maja 1541 r. rozpoczął romans z królową Katarzyną Howard. Spotkania kochanków organizowała dama dworu królowej Jane Parker. Kochankowie nie zachowali jednak należytej ostrożności w sierpniu 1541 podczas podróży króla Henryka i królowej na północ do Yorku i informacje o ich romansie doszły do arcybiskupa Canterbury Tomasza Cranmer'a. Culpeper został aresztowany.Podczas przesłuchań zaprzeczał romansowi, jednak został znaleziony list napisany do niego przez królową, który był ostatecznym dowodem winy. Śledztwo ujawniło również romans Katarzyny (przed ślubem z Henrykiem VIII) z Francisem Dereham'em. Obaj zostali oskarżeni o zdradę stanu i skazani na karę śmierci przez powieszenie i poćwiartowanie. 10 grudnia 1541 r. wyrok został wykonany, jednak w przypadku Thomasa Culpepera złagodzony na ścięcie. 13 lutego 1542 r. wyrok - ścięcie -został wykonany również na Katarzynie Howard i Jane Parker.


Odniesienia:

  • Antonia Fraser, The Six Wives of Henry VIII, London 1992

  Biography  

Show more

  Played movies  

  Played TV shows  

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Thomas Culpeper", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.