Add a cover

General information  

Links  

Tags  

Alias  

  • Fox Kerry

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Kerry Fox (1966)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Kerry Fox – nowozelandzka aktorka filmowa i telewizyjna. Debiutowała rolą Janet Frame, nowozelandzkiej pisarki, w filmie Anioł przy moim stole w reżyserii Jane Campion, opartym na powieść o tym samym tytule autorstwa Frame.

  Biography  

Kerry Fox urodziła się w Wellington. Aktorka zdobyła międzynarodowe uznanie dzięki pracy w niezależnych filmach i telewizji. Otrzymała nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego za wiodącą rolę w filmie Prowincjonalne życie . Wystąpiła również w filmie Danny'ego Boyle'a Płytki grób u boku Ewana McGregora. Za rolę w filmie Wiszący ogród była nominowana do nagrody Genie dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

W 2001 roku otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie, za rolę Claire w filmie Intymność w reżyserii Patrice'a Chereau.

Jesienią 2009 roku wystąpiła u boku Johna Simma, Lucy Cohu i Iana Harta w sztuce Andrew Bovella Speaking In Tongues na scenie Duke of York's Theatre.

Żona dziennikarza i autora Alexandra Linklatera, z którym ma dwójkę dzieci.

Show more

  Played TV shows  

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Kerry Fox", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.