Add a cover

Links  

Tags  

Alias  

  • Mashkov Vladimir

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Vladimir Mashkov (1963)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Władimir Lwowicz Maszkow, ros. Влади́мир Льво́вич Машко́в – rosyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zasłużony Artysta Federacji Rosyjskiej i Narodowy Artysta Federacji Rosyjskiej .

  Biography  

Urodzony w Tule. Jego ojciec był aktorem miejscowego teatru lalek, a matka (z pochodzenia Włoszka) pracowała w tym teatrze jako reżyser. W połowie lat 60. jego rodzina przeniosła się do Nowokuzniecka, a pod koniec 70. do Nowosybirska. Tam Władimir rozpoczął studia biologiczne, ale po I roku przeniósł się do szkoły teatralnej. W latach 80. wyjechał do Moskwy, gdzie wstąpił do szkoły aktorskiej przy MChAT-cie. Brał również prywatne lekcje aktorstwa u Olega Tabakowa. W kinie zadebiutował w 1989 roku w obrazie Zielionyj ogon kozy.

Zdobywca dwóch nagród Silver St. George Best Actor Award.
Jest związany z moskiewskim teatrem Tabakierka, w którym pełni funkcje zarówno reżysera, jak i aktora. W grze Call of Duty 4: Modern Warfare postać Wiktora Zachajewa jest oparta na kreacji Maszkowa jako Saszy w filmie Za linią wroga . Jego byłą żoną jest aktorka Jelena Szewczenko, z którą ma córkę Mariję.

Show more

  Played TV shows  

  VideoMovie

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Машков, Владимир Львович", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.