Add a cover

General information  

  • Date of birth : 16/12/1967

Tags  

Alias  

  • Otto Miranda

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Miranda Otto (1967)

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Miranda Otto – australijska aktorka.

Na ekranie i scenie teatralnej występuje od 1986. Zagrała w wielu filmach, m.in. Julia wraca do domu, Moja Afryka, Doctor Sleep, Wojna plemników, jednak największą sławę przyniosła jej rola w trylogii filmowej Władca Pierścieni, gdzie zagrała księżniczkę Éowinę.

  Biography  

 życie prywatne
W 1997 Miranda Otto związała się z aktorem Richardem Roxburghiem, którego poznała na planie filmu Marząc o Patsy Cline. Związek ten zakończył się w 2000, ponoć z powodu zaangażowania się obojga aktorów we własną pracę, przez co spędzali mało czasu ze sobą.

1 stycznia 2003 roku Otto poślubiła Petera O’Breina, który razem z nią zagrał w Domu lalek. W kwietniu tego samego roku urodziła córkę, Darcey.

Życiem prywatnym aktorki szczególnie media, jak już wspomniano zainteresowały się po 1997 i regularnie zajmowały się jej związkiem z Roxburghiem. Jednak aktorka od tego czasu stara się unikać bycia w centrum zainteresowania.

Show more

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Miranda Otto", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.