Add a cover

General information  

  • Real name : Hans Lundgren
  • Place of birth : Stockholm
  • Date of birth : 03/11/1957

Alias  

  • Lundgren Dolph

Ratings

This media has not been rated yet.
Be the first one!

To rate this media or to interact with your friends, create a free mediatly account. You'll also be able to collaborate with our growing community and make it you digital entertainment center.

Friends who like

Sign up to see which of your friends like this.

Linked media  

Linking media

Mediatly © 2013

Mediatly, The multimedia social network

Discover new movies and TV shows to watch, novels or comics to read, music to hear and games to play thanks to your friends. It's fast, free, simple and enjoyable!
To start discover a new world, Sign up for free

  
Dolph Lundgren (1957)

Hans Lundgren

This version of the card is from another language than your preferences.

Type :  

  Summary  

Dolph Hans Lundgren – szwedzki aktor kina akcji, okazjonalnie reżyser i scenarzysta filmowy.

Znany z doskonałych warunków fizycznych (ponad dwa metry wzrostu przy wadze balansującej na pograniczu 110-120 kilogramów), Lundgren należy do pokolenia aktorów filmowych stanowiących kwintesencję stereotypu bohatera kina akcji, do którego przynależni są także Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger oraz Jean-Claude Van Damme.

  Biography  

Dorastał w rodzinie luterańskiej w Sztokholmie, ma starszego brata Johana. Pomimo wczesnego zainteresowania muzyką i sztuką, podobnie, jak jego ojciec, chciał zostać inżynierem. W wieku czternastu lat rozpoczął regularne treningi karate. Podczas służby wojskowej poznał inne sztuki walki.

Studiował matematykę, fizykę i chemię na Politechnice Królewskiej w Sztokholmie, a za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymał stypendium z Washington State University i Clemson University w Południowej Karolinie. W 1975 roku był posiadaczem czarnego pasa w karate, został kapitanem szwedzkiej drużyny kumite-karate, a w 1980 roku zdobył tytuł mistrza Europy w wadze ciężkiej w karate kyokushin. Rok później powtórzył ten sukces, a w 1982 roku uzyskał mistrzostwo w Australii, gdzie odebrał dyplom magistra chemii na University of Sydney. Otrzymał stypendium naukowe i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę w Massachusetts Institute of Technology.

Dorabiał jako model, reklamował odzież i sprzęt sportowy oraz pracował jako bramkarz w nocnych klubach.

Na dużym ekranie zadebiutował w niewielkiej roli oficera KGB w czternastym z kolei oficjalnym filmie z cyklu o Jamesie Bondzie, zatytułowanym Zabójczy widok , na ekranie pojawiając się u boku Rogera Moore, Christophera Walkena i Grace Jones. Zwrócił na siebie uwagę kreacją radzieckiego boksera Iwana Drago w sensacyjnym dramacie sportowym Rocky IV , za którą otrzymał francuską nagrodę Marshall Trophy na festiwalu filmowym w Napierville.

Uczył się aktorstwa pod kierunkiem Warrena Robertsona w Nowym Jorku.

Wkrótce wsławił się rolą komiksowego He-Mana w filmie fantasy Władcy Wszechświata . Wcielił się następnie w rosyjskiego agenta KGB w sensacyjnym filmie wojennym Czerwony skorpion oraz zagrał samotnego mściciela, policjanta-weterana wojennego Franka Castle, w filmie Punisher , gdzie wykonał większość popisów kaskaderskich.

W thrillerze fantastycznonaukowym Mroczny anioł odegrał postać policjanta Jacka Caine'a, walczącego z tytułowym przybyszem z kosmosu, który zagraża ludzkości. W czarnej komedii sensacyjnej Ostry poker w Małym Tokio pojawił się u boku Brandona Lee jako detektyw z Los Angeles Chris Kenner, tropiący szefa jakuzy. W dramacie sensacyjnym sci-fi Uniwersalny żołnierz z Jeanem-Claude Van Dammem zagrał czarny charakter – żołnierza-cyborga GR13; stał się wówczas ikoną kina akcji. W 1994 roku związał się z nowojorskim Ensemble Studio Theater i występował z Group of Eight. W dreszczowcu sci-fi Johnny Mnemonic z Keanu Reevesem wystąpił w roli ulicznego kaznodziei.

Kolejne projekty z jego udziałem nie przykuwały zbyt dużej uwagi. W brawurowym filmie sensacyjnym Mechanik: Czas zemsty wystąpił w roli Nikolaja Czerenienko, byłego komandosa, pracującego w podmiejskim warsztacie jako mechanik, zaś w dramacie przygodowym Nowe imperium (L'Inchiesta, 2006) wcielił się w postać nordyckiego niewolnika Briksosa. Na planie przygodowego filmu akcji Niezniszczalni spotkał się z największymi gwiazdami kina sensacyjnego lat 80. i 90.: Arnoldem Schwarzeneggerem, Sylvestrem Stallone i Bruce'em Willisem.

  Życie prywatne
Był żonaty z Peri Momm (1990-1991). Spotykał się z modelką Paulą Barbieri i piosenkarką Grace Jones .

27 lutego 1994 roku ożenił się po raz drugi z projektantką biżuterii Anette Qviberg, która urodziła następnie dwie córki – Idę Sigrid i Gretę .

Show more

  Played TV shows  

  VideoMovie

  Crew    

  Companies    

  Photos    

  Videos  

  Press reviews    

  User reviews

  Sources

Whole or part of the information contained in this card come from the Wikipedia article "Dolph Lundgren", licensed under CC-BY-SA full list of contributors here.